Türk Sinemasında Makyaj

ÖNSÖZ
Sinemamız 100. yılını kutluyor.
Bu 100 yılın 57 yılına yapımcı, yönetmen, senarist ve yönetici kimliklerimle tanıklık edip katkıda bulunduğum için kendimi mutlu ve de şanslı hissediyorum.

Yüzyıl boyunca sinemamızdan kimler gelip geçmedi ki… Saymakla bitmez. Eğer bugün sinemamız çağdaş bir konuma gelip, istenilen ve arzu edilen bir düzeydeyse, bunda yönetmeninden yapımcısına, set işçisinden oyuncusuna ve teknik elemanlarına dek her birinin katkısı çok büyüktür.

Tarihsel açıdan Türk sinemasının 100. yılına çok önem veriyorum. Çünkü Türk sineması geçmişi kadar, geleceği ile de övünülecek bir sinemadır. Geçmişi değerlendirirken bu alanda hizmet ve eser vermiş kişileri unutmamak ve onları bir yüzyıl sonrasına taşıyarak anmak, gelecek yüzyılın projelerini oluşturup genç kuşakların yetişmesini sağlamak, Türk sinemasını uluslararası alanda öne çıkarmak bizlerin görevidir.

TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi olarak yüzüncü yıl etkinliklerine biz de bir kitap ve sergiyle katkıda bulunuyoruz.Türk sinemasının bugüne dek pek bilinmeyen ya da çok az bilinen makyaj konusunu işleyen kitabımızda; bu konuda çalışmalar yapmış her bir sanatçıyı yarınlara taşırken, makyaj sanatının-mesleğinin yıllar içindeki gelişim sürecini, geçirdiği aşamaları ve de günümüzde ulaştığı düzeyi ortaya koymaya çalıştık. Her biri dalında uzman olan kişilerin yazılarından oluşan kitap, sinema tarihimizde bir ilk olmanın dışında, yarınların ustalarının yetişmesinde ve gençlerin bu alana yönelmesinde yardımcı olacak.

Müzemizin salonlarında açılacak sergide, geçmişin en ilkel koşullarında yapılmış makyajdan, günümüzün en ileri teknikleriyle, usta eller sayesinde oluşmuş plastik makyaja kadar birçok eser yer alacak.

Sinemamızın 100. yılına, kurucusu olduğum TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi’nde hazırladığımız kapsamlı bir sergi ve Türk Sinema Tarihi’ne zenginlik kazandıracak “Türk Sinemasında Makyaj” kitabıyla katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyorum.
Bu vesileyle sinemamıza nice 100 yıllar dilerken, sergi ve kitaba katkıda bulunup emeği geçenlere ve İBB Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığına teşekkür ediyorum.
Türker İNANOĞLU