Uluslararası Müzeler Günü Kutlu Olsun

TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi olarak, tüm müzelerin “Müzeler Günü” ve “Müzeler Haftası”nı kutluyoruz!

Uluslararası Müzeler Günü’nün bu yılki teması, 3-9 Temmuz 2016 tarihlerinde Milano’da yapılacak Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) Genel Konferansı’nın da teması olan “Müzeler ve Kültürel Peyzajlar'dır. “Müzeler ve Kültürel Peyzajlar' teması, müzelerin yalnız koleksiyonlarına karşı değil, aynı zamanda bulundukları yer ve ait oldukları topluluklar dahil çevrelerine karşı sorumluluklarının da altını çizmektedir. TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi; Fransız Tiyatrosu (Palais de Crystal)’dan Ses Tiyatrosu’na, Sponeck’ten Emek Sineması’na, Taksim Devekuşu Kabare’den Yeşilçam Sokağı’na, iki yüzyılı aşkın bir tarihi, bina bina sokak sokak adımlayan ve de sinema ve tiyatroya emek verenleri isim isim yaşatan koleksiyonunu, bu tarihin sahnesi ve seti olmuş semtte, Beyoğlu’ndaki binasında ziyaretçileriyle buluşturmaktan gurur duyuyor. 18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü’nde, TÜRVAK Müzesi girişi tüm ziyaretçilerimize ücretsizdir.

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından ilan edilen ve 1977 yılından bu yana her yıl 18 Mayıs’ta kutlanan “Uluslararası Müzeler Günü”nün amacı müzelerin, toplumların gelişimleri üzerindeki rolünü vurgulamak ve bu yönde kamusal bilincin yaratılmasını teşvik etmektir.

Ülkemizde, 1982 yılında ilk kez kutlanan “Müzeler Haftası” ise her yıl, “Uluslararası Müzeler Günü” olarak kabul edilen 18 Mayıs’ta başlar ve bir hafta boyunca devam eder.